Blog

ISMERKEDJÜNK MEG AZ AROMAVÍZZEL – interjú Dominique Baudoux-val

2020.11.16.

Az aromavizeket, melyek az illóolajok előállításakor közvetlenül keletkeznek, már sok évszázada használják, és olyan hidrofil tulajdonságú aromás molekulákat tartalmaznak, melyek kifejezetten előnyösek várandós nők és érzékeny emberek számára. Használatuk fantasztikusan egyszerű és nagyon sokoldalúak. Érdemes mindig kéznél tartani belőlük.

Mióta használnak aromavizet az emberek?

Néhány feljegyzés már az ókori Egyiptom idejéből említ lepárlóüzemeket. A 9. században az alkimisták főként rózsát és abszintot pároltak. Akkoriban inkább az aromavíz volt a kedvenc, nem pedig az illóolaj!

Az aromavíz hidrofil (vízzel keveredő) vizes kivonat, míg az illóolaj, mely hidrofób, egyáltalán nem tartalmaz vizet, és természetes módon nem keveredik vele. Ezért fontos, hogy az illóolajat olajos, zsíros anyaghoz adjuk, mint a tej vagy a méz, mielőtt azt a fürdővízbe, vagy teába tennénk. És ez az oka annak is, hogy olyan könnyű elválasztani az illóolajat az aromavíztől a desztillációs eljárás végeztével: mindez természetesen megtörténik. Az illóolajak extrém molekulasűrűségével szemben az aromavizek nagyon kis koncentrációban tartalmaznak aktív aromás összetevőket. E miatt alkalmazhatja őket bárki, használatuk egyszerű, és remek kiegészítő lehetőséget nyújtanak.

Mire használhatóak?

A víz jelen van minden élőlényben, relatíve nagy  arányban (60 és 80% között), terápiás értéke századok óta elismert. Az aromavíz a víznek ezt az elképesztő éltető memóriáját képes egyesíteni a növényekével, e két energia üzenete az ember különböző energiatestjeire hat, hasonlóan a harmathoz, mely kapcsolatba lép a virággal. Az aromavizek valódi szakrális egységet képeznek, melyek revitalizálják és mozgásba hozzák a szunnyadó vagy hibásan működő folyamatainkat.

Melyek ezek a hatások konkrétan?

Az autentikus aromavizek számos kiegészítő hatásmechanizmussal bírnak a test, a lélek és a szellem szintjén. Bennük van az aromás növény főzetének hatása, melyből kinyerték, ezt erősíti a velük egy időben kinyert illóolaj aromás molekulái, anélkül hogy ugyanolyan lenne a sűrűségük. Más szóval egy aromavíz erősebb és teljesebb, mint egy főzet, vagy tea, ám kevésbé hatékony, mint a szintén desztillációval előállított illóolaj.

És pszichológiai szinten?

Az aromavíz energia. Tartalmazza az aromás virág rezgéseit, melyet a desztillációs folyamat során nyernek ki, valódi alkímia ez. A legnagyobb érdem a gyűjtőké-finomítóké, szimbiózisuk a környezetükben élő növényekkel garanciát nyújt ősi tudományuk tökéletességének megőrzésére. Ebből a szemszögből nézve az aromavíz pszichológiai-érzelmi szinten is hat, lelki sérülések, szellemi traumák és érzelmi vagy viselkedésbeli zavarok esetében.

Mi a különbség az aromavíz és virágvíz között?

Az aromavizet vagy hidrolátot a növényből nyerik ki, míg a virágvíz aromatizálva is lehet, azaz aromát tartalmazhatnak. Mivel vízalapú, az aromavizeket egész sor manipulációnak vethetik alá, tartósítószereket, aromákat vagy mindenféle parfümöt adhatnak hozzá.

Azonban, ha valóban 100%-osan tiszta, csak az aromavíz bír igazán érdekes tulajdonságokkal, különösen, ha a desztilláció első 15 perce alatt gyűjtik be. Az illóolajokhoz hasonlóan kromatográffal vizsgálják fő tulajdonságaikat. Érdemes hát alaposan elolvasni egy aromavíz címkéjét, és utánanézni eredetének.

Hogyan ismerjük meg az aromavizet ?

Az aromavíz átlátszó folyadék, legtöbbször színtelen és természetesen illatos. Vigyázat, illata nem feltétlenül egyezik a vele együtt kinyert illóolajéval, gyakran földesebb. Sűrűségük 1 körül van, pH-juk nagyon fontos adat, mert meghatározza az aromavíz kezdeti minőségét, majd lehetővé teszi fejlődésének és lehetséges változtatásainak követését: enyhén savasnak kell lennie, értéke 4 és 6 közé esik.

Hogyan használjuk?

Az aromás hidrolátok vizes oldatok, könnyen vegyíthetőek növényi vagy más kivonatokkal, amíg a közeg hidofil. A növénytinktúrák, alkoholos tinktúrák, nedvkivonatok, glicerines bimbómacerátumok, virágelixírek mind olyan orvosságok, melyeket korlátlanul vegyíthetünk bármelyik aromavízzel, így olyan szinergiát hozhatunk létre, melyek még teljesebb hatásúak. Újra felfedezzük nagyszüleink növényi medicináját.

Nem fölösleges másfajta növényi kivonatokkal keverni őket?

Csakúgy, mint az ugyanabból a növényből nyert por és tinktúra hatása sem lesz tökéletesen egyező, egy egyazon növényből származó tea, illóolaj és aromavíz is másként hat. A kivonat természete határozza meg biokémiai összetételét, így hatását is. Ezért olyan gazdag és izgalmas a fitoterápia – a lehetőségek száma végtelen.

Miért nem bocsátották piacra az aromavizeket korábban, amikor már elérhetővé váltak?

Az aromavizek folyékony fázisban vannak, mely hamar elszennyeződik, ha nem a lehető legnagyobb gondossággal járunk el rögtön azt követően, hogy elválasztották az illóolajtól. A desztillálóból kijövő aromavíz steril , de nagyon fontos, hogy a kezelők és a tartályok tiszták legyenek. A leggyakrabban alkalmazott módszer a mikrofiltráció (0,2 mikron), ezután üvegpalackba zárják és élelmiszer-tartósítót adnak hozzá (kálium-szorbát, nátrium-benzoát), hogy eltarthatóságukat növeljék és javítsanak bakteriológiai stabilitásukon. Olvassák el a címkét és figyeljék meg megjelenését és illatát: kevés aromavíz 100%-osan tiszta.

Mégis, egy jól desztillált, gondosan kezelt, mikrofilterrel szűrt, fénytől és oxigéntől védő csomagolásba zárt aromavíznek nincs szüksége erre, több mint 2 évig eltartható felbontás nélkül, és 6 hónapig felbontást követően.